Dizi İncelemesi Sex, Explained

thumbnail

Uzun uzun bölümlerden sıkılanlar için efsane bir dizi olan Sex Explained bizleri çok farklı konulara sürüklüyor. Mini seri diyebileceğimiz bu dizi tabu denen ne varsa cinsellikte konu alıyor. Cinselliğin sosyal hayata bakan yönünü çok çarpıcı ele alan bu mini seri 5 bölümden oluşuyor.

Bu Konular Sizi Değiştirecek

  • Doğum kontrol yöntemleri
  • Doğum
  • Doğurganlık
  • Fantaziler
  • Çekim, cazibe olan bu bölümleri seçerek de izleyebilirsiniz. Ancak konu bütünlüğü bozulmasın derseniz tamamını izlemek daha iyi olacakatır. Bu mini diziden izlemeden önceki sizle izledikten sonraki siz tamamiyle farklı olacak, emin olun.

Cinselliğin Kültürü Olmaz

Dizinin fragmanlarında bile kaliteli bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Kullanılan ışık, kameraların açıları, yönetmenin ustalığı fragmanda bile belli oluyor. Burada takılacağımız tek nokta kültür farkı olabilir.Çünkü dizi buram buram Amerikan kültürü ile yoğurulmuş. Bundan dolayı Türk izleyici için aşırı yerler muhakkak olacaktır. Tabiiki bu fark dizinin genelinde yok. Normal akışta izleyebilirsiniz. Zaten kategorik olarak incelediğimizde eğitici kategorisnde bir yapım. Oyuncu kadrosunun ne kadar başarılı olduğunu Janelle Monae dediğimizde siz de anlamış olacaksınız.

Bilinçaltımız ve Sosyal Hayatımız

Yönetmen koltuğunda oturan Ezra Klein tüm bilgisini ve yeteneğini bu yapımda konuşturmuş diyebiliriz. Belgesel/ dizi de oynayan tüm oyuncuların konuşmaları, bekleme yerlerine kadar o kadar akıcı kı dizi sizi sıkmıyor. En önemlisi konudan kopmuyorsunuz. Konular arasındaki bağlantı, sıralama sizde neyi kaçırdım hissi uyandırmıyor. Mevcut konuları küresel krizlerle de bağlayan senarist sizlere kuru kuru cinsellik temalı bir dizi sunmuyor. Örneğin, tek eşlilik nedir, bunun temelleri nelerdir ve bilinçaltındaki yansılamalrı nelerdir bunları uzun uzun anlatıyor. Tabu olan şeyin aslında bilinçaltımızda ne anlam ifade ediyor, bunun sosyal hayattaki yansıması nasıl bunu da görüyoruz. Ayrıca grafik çalışmalarından faydalanılması bilgiyi daha kalıcı hale getiriyor.

Sinemanın binlerce renk tonuna dair bilgiyi blog sitemizde bulabilirsiniz. Sinema aşığı yazarlardan film ve dizi yorumlarını okumak istiyorsanız bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top