En İyi Hint Filmleri

thumbnail

En İyi Hint Filmleri

Hindistan yapımı filmler, Hollywood’dan sonra dünya film sektörü piyasasına yön veren nitelikte filmler üreten bir piyasadır. Ünlü Bollywood filmleri ile abartının, dansın, ışıltının ya da filmin konusuna göre yoksulluğun, aksiyonun her sahnesini doruklarında yaşarız. Hint filmleri piyasasında yok artık! desek de izlemekten vazgeçemeyeceğimiz çok sayıda yapım vardır. Dünyada gerek film eleştirmenlerinden gerekse de izleyenlerden tam not almış, gönüllere taht kurmuş en iyi Hint filmleri listesine bir bakalım.

Dangal

Hint filmleri denilince akla, ülkemizde en fazla bilinen Hint oyuncu olan Aamir Khan filmleri gelir. Filmlerinin senaryolarının kalitesi ve satır aralarındaki mesajlarıyla, aynı filmde hem güldüren hem düşündüren hem de hüngür hüngür ağlatan bir yapımcı ve oyuncudur. Ülkemizde en çok seyredilen ve en iyi Hint filmleri listesinde başı çeken filmler ona aittir.

Yakın zamanda beyazperdeye çıkmış olan Dangal filmi; bir babanın kızlarıyla olan hikâyesini ve babanın duruşunun hikâyesini ele alıyor. Gerçek hayattan esinlenerek yapılan bu film bu listede olmayı hak edecek kadar beğeni topladı.

3 Aptallar (3 Idiots)

Filmde üç adamın üniversite yıllarında kesişen yollarını, dramatik hayatlarını, kim olduklarını ama aslında kim olmak istediklerini yer yer kahkahayla yer yer de ağlayarak izleyeceksiniz.

Kraliçe (Queen)

2013 yapımı bu Hint filminde evlenmek üzere olan ancak nişanlısı tarafından terk edilen genç kızın bunalımdan kurtulmak için balayı tatiline tek başına çıkması konu ediliyor. Tatilde yaşadıkları hayata bakış açısını sorgulaması ve bu bakış açısının değişimi ele alınır.

Bizim İnsanlarımız (Swades We the People)

Ülkemizde en çok bilinen Hint aktörlerden Shah Rukh Khan’ın başrolünde olduğu bu filmde eski bir NASA görevlisinin ülkesine dönmesinin ardından yaşadıkları konusu işlenmiştir.

Her Çocuk Özeldir ( Taare Zameen Par)

Filmde özel bir öğrenme hastalığı olan çocuğun iyi bir insan olan öğretmeni tarafından anlaşılması ve eğitilmesi süreci anlatılıyor.

Baahubali: Başlangıç (Bahubali the Beginning)

Hint filmleri içinde şimdiye kadar en yüksek bütçeyle çekilmiş film olma unvanını koruyan filmde; iki kardeşin krallığı ele geçirme hikâyesi çocukluktan itibaren başlayarak abartılı sahnelerle anlatılmaktadır.

Barfi!

Filmde sağır ve dilsiz olan herkesin Barfi diye adlandırdığı gencin hikâyesi ele alınmıştır. Bedensel engellerine rağmen hayata tutunma çabası pozitifliği ile adeta neşe kaynağıdır.

Sinemanın binlerce renk tonuna dair bilgiyi blog sitemizde bulabilirsiniz. Sinema aşığı yazarlardan film ve dizi yorumlarını okumak istiyorsanız bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top