Spoilersiz Detaylı Film İncelemesi: The Platform, İzlenir mi?

thumbnail

The Platform filmi özellikle günümüz dünyasında yaşanılan ekonomik farklılıkları hem trajik hem de dramatik bir şekilde özgün bir senaryoyla seyircisine sunuyor.

The Platform Filminin Konusu

Afişinde resmedilen bir platformda tutsak edilmiş onlarca kişi, ikişerli gruplar halinde katlara yerleştiriyor. Toplamda kaç kat olduğunu filmin son anına dek çözümleyemiyorsunuz. Hatta son anında bile emin olamıyorsunuz.

Filmin ilk sahnesinde Cube filminin benzerini izliyor hissine kapılabilir ve bu insanların gerçekten buraya hapsedildiklerini zannedebilirsiniz.

Aslında gerçek bambaşka gönüllü olarak geldikleri bu deney platformuna hapsedildiklerini fark eden karakterlerin yaşam ile ölüm arasındaki mücadelesini izleyeceğiniz ama gizemli tuzakların ya da şifrelerin olmadığı bir film bu.

Katlara yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya belirli aralıklarla bir koca masa dolusu yemek geliyor.

Ancak bin bir çeşit gelen yemeklerden herkes eşit yiyebiliyor mu? Herkes kendi payına düşenden alabiliyor mu?

Bir Netflix yapımı olan bu film birçok gizemi de içinde barındırıyor. Karakterlerin diyalogları, zaman içerisinde görülen halüsinasyonlar ve bireylerin kendi iç dünyalarında yaşadıkları akıl oyunları bu filmi izlerken şu an yaşanılan Dünya sistemini de sorgulatıyor.

Bir anlamda kapitalist sisteme vurgu yapan film izledikten sonra sorgulayacağınız çok konu olacak.

Hem başrol oyuncuları hem de yardımcı oyuncuların performansları filmi daha da çekici hale getiriyor, öyle ki filmi kendiniz yaşıyor hissine kapıldığınız bile oluyor.

Karakterler arası yaşanılan hırslar, açgözlülük, doyumsuzlukların yanında bir de Platformdan kurtulma çabası filmi daha da gizemli hale getiriyor.

Bu soruların cevapları filmin içinde saklı. Son sahnesine dek izleyiciyi koltuklarına çivilen film için sıra dışı ve kült bir film diyebiliriz.

The Platform Oyuncu Kadrosu

Filmin başrollerinde Iván Massagué, Alexandra Masangkay, Emilio Buale ve Zorion Eguileor yer alıyor.

The Platform Filminin Süresi

Film 1 saat 35 dakika sürüyor.

Film Eleştirmenleri ne dedi?

Eleştirmenlerin çoğu filmin sıra dışı ve özgün bir senaryo ile yazıldığı konusunda hemfikirler. Bir kısım eleştirmen film akışının yavaş ilerlediğini belirtse de bu filmin bize verdiği mesajı daha iyi anlayabilmemiz açısından daha avantajlı olduğunu iletiyor.

Filmin İletmek İstediği Mesaj Nedir?

Her filmin verdiği mesaj elbette farklıdır ancak bu film tam da günümüz Dünyasında yaşanılan az ile yetinememe, egoizm ve biraz da sadizmin kombinasyonunu gözler önüne seriyor. Bu üçlü baz almakla birlikte filmi seyrettikçe verdiği mesajın bundan çok daha ötesi olduğunu anlayacaksınız.

Sinemanın binlerce renk tonuna dair bilgiyi blog sitemizde bulabilirsiniz. Sinema aşığı yazarlardan film ve dizi yorumlarını okumak istiyorsanız bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top